Sakrament Małżeństwa

Małżeństwo jest świętym związkiem z woli Stwórcy. Pan Jezus uczynił  go sakramentem, czyli świętym znakiem swej obecności. To Chrystus i Jego miłość stają się  źródłem miłości małżeńskiej i rodzinnej. Małżonkowie czerpiąc siły z tego źródła, tworzą wspólnotę życia i miłości. Łaska Pana cementuje i udoskonala miłość małżonków, umacnia nierozerwalną jedność i prowadzi ich ku świętości. Małżeństwo katolickie jest jedno i nierozerwalne aż do śmierci jednego ze współmałżonków. Najcenniejszym darem małżeństwa jest nowe życie – dziecko.

INFORMACJE PRZEDŚLUBNE

1.    Narzeczeni zgłaszają się na 3 miesiące przed ślubem do kancelarii, w parafii zamieszkania którejś ze stron, gdzie ma być zawierany Sakrament Małżeństwa (termin ślubu dobrze jest ustalić wcześniej).

2.    W Kancelarii zostanie spisany protokół przedślubny. Narzeczeni przedstawiają dowody osobiste, Metryki Chrztu, jeśli byli chrzczeni w innej parafii, świadectwa ukończenia katechizacji, indeksy konferencji przedślubnych, zaświadczenie z USC o braku przeszkód. Mieszkający poza parafią ślubu, otrzymają prośbę o wygłoszenie zapowiedzi w miejscu zamieszkania.

3.    Jeśli któreś z narzeczonych było chrzczone w innej parafii niż parafia ślubu, należy przynieść Metrykę Chrztu do Sakramentu Małżeństwa (ważna tylko pół roku). Na niej powinna być informacja o bierzmowaniu. Jeśli nie ma takiego wpisu, narzeczeni powinni przynieść z parafii bierzmowania odpowiedni dokument.

4.    Jeśli jest to ślub konkordatowy, to należy przynieść z USC odpowiedni dokument (ważny 3 miesiące. Ważność dokumentu nie może upłynąć przed datą ślubu).

5.    Wdowcy winni dostarczyć akt zgonu współmałżonka z parafii (nie z USC), w której został pochowany.

6.    W ramach przygotowania religijnego do ślubu narzeczeni uczestniczą w dziesięciu konferencjach i w trzech spotkaniach w Poradni Rodzinnej. Kursy internetowe nie są akceptowane.

7.    Konferencje przedmałżeńskie w naszej parafii są głoszone w miesiącach wrzesień-grudzień (zobacz dokładny terminarz) w niedziele po Mszy św. o godz. 1000 (czyli około godz. 1100).

8.    W odpowiednim czasie kapłan przeprowadza rozmowę z narzeczonymi na temat wysłuchanych konferencji, dla upewnienia się, że są przygotowani do tego sakramentu.

9.    Narzeczeni przystępują do spowiedzi po zgłoszeniu „zapowiedzi” i tuż przed ślubem.

10.Jeśli jedna ze stron jest z innej parafii, to należy w swojej parafii poprosić o wygłoszenie zapowiedzi na podstawie dokumentu wydanego przy spisywaniu protokołu przedślubnego, a zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi dostarczyć do parafii ślubu.

11.Wierni, jeśli wiedzieliby o przeszkodach istniejących między narzeczonymi, są zobowiązani powiadomić o tym księdza proboszcza.

12.Parafią narzeczonych jest parafia, w której rzeczywiście mieszkają od 6 miesięcy. Nie ma znaczenia miejsce zameldowania. Ślub może być w parafii panny (dawny zwyczaj) lub w parafii kawalera. Jeżeli zaś ślub ma być w obcej parafii, to należy uzyskać od jednego z proboszczów dokument uprawniający księdza proboszcza parafii gdzie ma się odbyć ślub, do przeprowadzenia wszystkich formalności prawnych (licencję na udzielenie ślubu lub zgodę na spisanie protokołu poza własną parafią).

13.Kilka dni przed ślubem narzeczeni spisują akta ślubu w kancelarii parafialnej miejsca ślubu. Są przy tym obecni świadkowie ślubu, którzy także podpisują dokumenty.

14.Świadkami ślubu powinni być pełnoletni wierzący i praktykujący katolicy.

 

Zobacz: Konferencje przedmałżeńskie

Zobacz: Dni Skupienia narzeczonych

Warto zobaczyć

Wyszukiwanie

Święta

Wtorek, I Tydzień Adwentu
Rok C, I
Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezb.

Licznik

Liczba wyświetleń:
3460380