14 kwietnia 2024 r.

Niedziela Biblijna – 3 Niedziela Wielkanocna, Rok B

1.    Dziś trzecia niedziela Wielkanocy. Jesteśmy Kościołem pielgrzymującym w drodze do niebieskiej ojczyzny. Chrystus gromadzi nas na uczcie eucharystycznej, wyjaśnia nam pisma, a w sakramencie Eucharystii sam staje się pokarmem, byśmy nie ustali w drodze.

2.    Na mocy decyzji Konferencji Episkopatu Polski w trzecią niedzielę Wielkanocy we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona jest Niedziela Biblijna, która rozpoczyna następujący po niej Tydzień Biblijny. Niedziela i Tydzień Biblijny to inicjatywa kierowana do każdego wierzącego, bo Pismo Święte, zwłaszcza księgi Nowego Testamentu przybliżają nam Chrystusa jako naszego Pana i Mistrza. Korzystając z tej zachęty, wczytujmy się i rozważajmy słowo Boże, zwłaszcza to zawarte w Ewangeliach.

3.    Dzisiaj przypada święto Chrztu Polski ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej w 2019 roku dla upamiętnienia wydarzenia datowanego właśnie na dzień 14 kwietnia 966 roku. Była to niezwykle doniosła decyzja Mieszka I, która uznawana jest za początek Państwa Polskiego. Pamiętajmy o modlitwie za naszą Ojczyznę i za wszystkich Polaków, „abyśmy  nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy. Abyśmy całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością (…), abyśmy nigdy nie utracili tej wolności ducha, do której Chrystus wyzwala człowieka, jak prosił nas św. Jan Paweł II w 1979 roku na krakowskich Błoniach.

4.    Taca dzisiejsza jest przeznaczona na Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie. Dziękujemy wszystkim za ofiary i modlitwy w intencji Seminarium.

5.    W środę, 17 kwietnia, przypada 30 rocznica śmierci ks. Prałata Jana Poddębniaka. Dziś  na sumie o godz. 1200, będzie odprawiona Msza św. w jego intencji, zamówiona przez Czemiernickie Towarzystwo Regionalne. W kolejną niedzielę, 21 kwietnia, o godz. 1000 będzie odprawiona Msza św. zamówiona przez Parafialną Radę Duszpasterską, a 17 kwietnia o godz. 1800, zamówiona przez rodzinę. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

6.    W piątek, 19 kwietnia, zapraszamy do kościoła na katechezę dla dorosłych o godz. 1830.

7.    W niedzielę 28 kwietnia, o godz. 1600 w Domu Parafialnym spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

8.    Został rozstrzygnięty przetarg na remont całego muru wokół kościoła z kutymi bramami. Gmina już otrzymała promesę, co zapewnia nam środki na realizację tego projektu. Otrzymaliśmy 858.000 zł. dotacji z Polskiego Ładu, a na wkład własny 17.160 zł. z dotacji Gminy za co serdecznie dziękujemy Radzie Gminy i Burmistrzowi. W najbliższym tygodniu nastąpi podpisanie umów, a jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się prace projektowe i przygotowawcze. Jeszcze trwa przetarg na remont kościółka na cmentarzu. Gmina otrzymała promesę na 908.460zł., a na wkład własny Rada Gminy uchwaliła dotację 18.540 zł. Mamy nadzieję, że także ten projekt uda się nam zrealizować.

9.    Starosta Radzyński zaprasza na spotkanie informacyjne dotyczące scalenia i wymiany gruntów w Bełczącu, w dniu 16 kwietnia (wtorek) o godz. 1500 w budynku dworu w Bełczącu.

10.Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej zaprasza absolwentów klas VIII do zapoznania się z ofertą edukacyjną. Szczegóły są na tablicy ogłoszeń.

11.Bóg zapłać za ofiary na Kościół:

- Halina Skrzypczak ze Skoków – 200 zł.

- Bezimienna – 1 400 zł.

- Bezimienna ze Stójki – 1 000 zł.

- Bezimienna – 1 000 zł.

12.Dla jubilatów i solenizantów rozpoczynającego się tygodnia wypraszamy obfite błogosławieństwo Zmartwychwstałego Pana.

13.  Zmarłych polecamy Miłosiernemu Bogu. A w minionym tygodniu odeszła do Pana:

Zofia Bylicka, lat 71, z Czemiernik, Kolonia Południowa. Pogrzeb odbył się we wtorek.

Msza św. zamówiona przez Waldemara Dudka z rodziną – 10 kwietnia, godz. 700.

Msza św. zamówiona przez współpracownice z ZPO GRACJA w Czemiernikach – 15 kwietnia, godz. 700.

Msza św. zamówiona przez rodzinę – 13 kwietnia, godz. 700.

Msza św. zamówiona przez rodzinę Szabaciuków i Bajdów – 20 kwietnia, godz. 700.

Msza św. zamówiona przez rodzinę Mańko – 16 kwietnia, godz. 700.

Msza św. zamówiona przez Rodziny Serca Pana Jezusa – 17 kwietnia, godz. 700.

Msza św. zamówiona – 18 kwietnia, godz. 700.

Czwartek, III Tydzień Wielkanocny